Společenské šaty na ples

Společenské šaty na ples

 

Ples je společenská událost obvykle slavnostní povahy, která je spojena se společenským tancem za zvuků taneční hudby. Tato událost mimo jiné umožňuje vzájemné setkávání lidí, kteří by se jinak pravděpodobně nikdy nesetkali. Plesy bývaly v minulosti především výsadou vyššího stavu, tedy šlechty. V průběhu 19. století se plesy postupně staly (ostatně tak jako mnoho jiných původně šlechtických výsad) běžnou součástí tehdejší měšťanské společnosti, v té době byly takovéto lidové plesy označovány slovem bál. Pořádaly je obvykle různé občanské spolky nebo profesní a stavovská společenstva (cechy) apod. Mezi nejznámější v našich končinách patří hasičské, myslivecké a firemní plesy.

Zvláštní kategorii pak tvoří maškarní ples (maškarní bál), kdy lidé na plese mohou být v přestrojení nebo mohou užívat karnevalové masky apod.

V dnešní době plesy pořádají různé společenské instituce a organizace, zejména pak spolky a školy. Střední školy obvykle pořádají každoročně maturitní ples na památku ukončení středoškolského studia, plesy často pořádají i vysoké školy.

Vzhledem k slavnostní povaze události je obvykle nutné, aby lidé na plese byli oděni ve vhodném společenském oděvu. Šaty na ples (plesové šaty) by měly být honosné, je však nutné abyste se v nich cítili přirozeně a komfortně.   Při výběru plesových šatů věnujte zvýšenou pozornost kvalitě provedení a použitým materiálům. Důležitý je střih, který by měl nechat vyniknout kladům jednotlivých typů postav a potlačit jejich zápory. Je nutné šaty dostatečně vyzkoušet, ještě před vlastním plesem, aby bylo možno odstranit případné nedostatky (popotažení ramínek, jednoduché zášivky), či šaty vyměnit za jiné, což pro vás v našem eshopu www.spolecenskesaty.cz rádi učiníme v co nejkratší lhůtě.

Obecně lze říci, že pro dámy jsou na ples vhodnější dlouhé společenské šaty. Pouze v případě mladých dívek a žen, které jsou si jisté svou postavou a také v případě, že se nejedná o příliš prestižní ples, je možné zvolit i krátké šaty, případně koktejky. Lesklé látky a pružné, elastické střihy si mohou dovolit dámy štíhlejší postavy, u žen plnějších tvarů tyto šaty spíše zvýrazňují nedostatky a případnou nevyváženost postavy. Vhodnou alternativou jsou tmavé odstín jiných barev – například tmavě modrá, tmavě vínová, apod., kdy pro tyto příležitosti máme cca 300 ks šatů skladem, ihned k zaslání.

Jako doplněk k šatům na ples doporučujeme psaníčka, stahovací prádlo a podprsenky ze sekce Doplňky.