Jak si vybrat správné společenské šaty?

Vybírání společenských šatů je pro každou ženu událost. Bohužel ne vždy dopadne koupě nových šatů tak, jak byste si představovala. Šaty totiž mohou na figuríně v obchodě vypadat skvěle, ale když je přinesete domů, moc dobře se v nich necítíte a šaty si uložíte do skříně s tím, že je určitě někdy obléknete. Až zhubnete, až zpevníte zadeček, až bude tepleji. Bohužel, když už tyto věty vyřknete, šaty z devadesáti procent upadnou v zapomnění. Jak tedy pořídit společenské šaty, které opravdu vynosíte a budete v nich za hvězdu?

Nejdůležitějším pravidlem při výběru společenských šatů je váš osobní pocit a pohodlí. Že zrovna frčí pouzdrové šaty či šaty se spadlými rameny? No a? Zapomeňte na módní trendy a řiďte se srdcem. Při vybírání je nutné zohlednit váš osobní styl a vkus, jen tak se v šatech budete cítit svá a sebevědomá. Milujete minimalismus, volte jednoduše střižené koktejlky v jedné barvě. Jste srdcem zarytá romantička, rozevláté šaty s květinovým potiskem jsou pro vás to pravé. Nekupujte si šaty jen proto, že jsou zrovna in. Přece se celý večer nebudete tvářit, že jste někdo jiný. Zvolte styl šatů, který vás vystihuje a podtrhne vaši přirozenou krásu a osobnost.

Zohledněte tvar vaší postavy

Při výběru šatů byste měla zohlednit tvar vaší postavy. Díky tomu skryjete případné nedostatky a vyzdvihnete přednosti. Ženská postava se nedá jednoduše zaškatulkovat, každá žena je jedinečná a krásná, stačí jen vybrat šaty, které její krásu zdůrazní. Ruku na srdce většina žen nemá míry 90 60 90 a to je dobře. Svět plný umělých modelek by byl poměrně jednotvárný, nemyslíte? Ženskou postavu od pradávna definovaly její křivky. Vybírejte tedy šaty podle toho, jaký typ postavy máte a zdůrazněte to, co vám příroda nadělila. I boubelky mohou vypadat sexy a svůdně. Už jsou k dostání i oslňující šaty pro plnoštíhlé či zeštíhlující šaty, které zamaskují kdejaké to kilo navíc. Obecně lze ženskou figuru rozdělit do čtyř kategorií. Vezmeme si na pomoc geometrické tvary: obdélník, kruh, trojúhelník, obrácený trojúhelník a přesýpací hodiny.

Ženy s postavou obdélníku mají většinou ramena stejně široká jako pas. Poprsí bývá menší a pas nevýrazný. Tyto ženy by měly volit šaty, které zdůrazní pas a dodají ženskost. Štíhlé ženy mohou volit volánky, které působí velmi žensky. Ženy s nějakým tím kilem navíc by měly volit šaty se stuhou v pase či korzet a volnější sukni. Takové šaty vytvoří krásnou siluetu i ženám s velmi chlapeckou postavou. Postava ve tvaru kruhu či též zvaného jablíčka se může pyšnit plným dekoltem a štíhlými nohami. Tuk se u těchto žen ukládá v oblasti bříška a zadečku. Ženy tak postavou připomínají zaoblené jablíčko. Pro tento typ postavy jsou vhodné splývavé šaty přepásané pod prsy. Šaty by měly zdůraznit dekolt, můžete tedy sáhnout po hlubokém výstřihu a skrýt kulaté bříško. Tento typ šatů je vhodný i jako těhotenské šaty pro nastávající maminky. Vhodné jsou i šaty kratšího střihu. Pro trojúhelníkovou postavu též zvanou postavu hrušky je typický drobný hrudník a širší boky a zadeček. Volte šaty, které zdůrazní útlý pas a šíji. Ideální jsou šaty s výstřihem či hojně zdobeným dekoltem. Můžete si dovolit korzetové šaty i šaty s odhalenými zády. Od pasu dolů by se měly šaty rozšiřovat do splývavé sukně. Ta by neměla být příliš zdobená a řasená, aby zbytečně nepřitahovala pozornost k problematickým partiím. Vyhnout byste se měla šatům alá mořská panna. Obrácený trojúhelník má přesně opačný problém. Široká ramena a větší obvod hrudníku je u těchto dam nejvýraznějším rysem. Ramena jsou širší než boky a postava působí asymetrickým dojmem. Ženy s tímto typem postavy by měly volit pestrou sukni a decentní top. Cílem je odvést pozornost od ramen a paží a naopak vyzdvihnout štíhlé nohy a útlý pas. Postava přesýpacích hodin je snem každé ženy, bývá totiž u mužů považována za ideální ženskou postavu. Vyznačuje se plným dekoltem, štíhlým pasem a větším zadečkem. Ženy této postavy si mohou dovolit prakticky jakýkoliv střih šatů. Doporučujeme šaty, které vyzdvihnou štíhlý pas.

Černé nebo barevné? V jaké barvě vyniknete?

Barvu šatů volte v první řadě podle svého vkusu. Každá žena moc dobře ví, jaká barva lichotí jejímu barevnému tónu pleti a vlasům. Brunetkám sluší modrá, bílá, zelená, blondýnkám khaki, růžová či žlutá a zrzky vyniknou v rudé či zelené barvě. Toto rozdělení je však hodně orientační, vždy záleží na konkrétním tónu a odstínu. Nebojte se tedy vyzkoušet více barev a sama uvidíte, jaká barva je pro vás ta pravá. Pokud si nevíte rady a chcete šaty, které se hodí pro všechny příležitosti, zvolte nadčasovou černou, bílou či červenou. Tyto tři barvy jsou stálicemi už mnoho desítek let a zaručujeme, že z módy nikdy nevyjdou. Černá barva se hodí naprosto na jakoukoliv událost a můžete k ní kombinovat téměř cokoliv. Černé šaty jsou univerzální, oživíte je výrazným náhrdelníkem, broží, barevným sáčkem či výraznými botami. Pozor by si však měly dávat dámy v letech, černá barva totiž zvýrazňuje vrásky a činí vás staršími. Starší ženy by proto měly raději sáhnout po vínové, tmavě modré či fialové. Další nadčasová barva je červená. Červené šaty jsou symbolem ženskosti a smyslnosti. Pokud tedy chcete působit jako femme fatale, červená barva je přesně pro vás. Milujete jednoduchou eleganci a křiklavé barvy vám nic neříkají? Bílé šaty jsou skvělou volbou. V bílých šatech budete působit mladě a svěže.

Fígl, který vám v obchodě neporadí

Zkoušené šaty si vždy prověřte v pohybu. V kabince mohou vypadat dobře, avšak když se v nich projdete, zjistíte, že zakopáváte o lem šatů či si kvůli upnuté sukni můžete dovolit dělat pouze malé krůčky. V šatech se projděte, klidně si k nim obujte i boty na podpatku a zkuste si i pár základních pohybů. Dřep odhalí, jestli šaty nejsou příliš těsné, zvednuté ruce zase ukážou na příliš těsný korzet a svižná chůze otestuje délku šatů. Když navíc párkrát poskočíte, zjistíte, zda šaty nemají tendenci padat či zda vám nesjíždí ramínka. Říkáte si, že přece nebudete ze sebe dělat v obchodě blázna? Nemusíte předvádět spartakiádní kousky, stačí jen jemně prověřit funkčnost šatů. Přece nechcete šaty, které jsou sice nádherné na pohled, ale naprosto nepoužitelné. V takových šatech byste seděla na plese v koutě a stejně by si vás nikdo nevšiml. Šaty musí být především pohodlné, jen tak se v nich budete cítit sebevědomě a sexy.