Jak vybrat společenské šaty na svatbu?

Jste pozvaná na svatbu? Tak to jistě přemýšlíte nad tím, co si vezmete na sebe. Svatba je velká významná událost, výběr outfitu byste tedy neměla za žádnou cenu podcenit. Jak se ale obléct, abyste si neutrhla ostudu a přitom se cítila pohodlně a sebevědomě? Většina žen odkládá výběr šatů na poslední chvíli, potom zoufale běhá po obchodech a snaží se sehnat vhodné šaty. Většinou jak na potvoru zejí obchody prázdnotou a po slušivých společenských šatech, které se hodí na svatbu, jako by se slehla zem. Přitom ještě před několika týdny bylo všude šatů spousta. Zhrzena neúspěchem sáhnete po jediných šatech, které vypadají obstojně, a doma hořce litujete. Tento okamžik jistě zažila každá žena. Jak se tedy této situaci vyhnout a pořídit šaty na svatbu ve kterých se budete opravdu cítit skvěle?

Jak moc slavnostně se obléct?

Prvním pomocníkem při výběru šatů by měla být pozvánka. Pozvánky se rozesílají v poměrně velkém předstihu před svatbou a i v tuto dobu byste měla začít řešit, co si obléknete. Jen tak se vyhnete stresům při shánění šatů na poslední chvíli. Na pozvánce bývá obvykle uvedeno, o jaký druh svatby se jedná či případně do jaké barvy si přeje nevěsta svatbu ladit. Slyšíte dobře, i svatby lze rozdělit do několika kategorií podle formálnosti. Většina svateb však spadá do kategorie casual, tedy neformální. Tento typ svatby nebývá na pozvánce ani uveden a novomanželé očekávají, že se obléknete především pohodlně. Mějte však na paměti, že i na neformální svatbě byste měli zachovat slavnostní ráz. Nevolte tedy džíny a triko, vhodné nejsou ani sexy flitrové minišaty, které budou působit kýčovitě. Při výběru oblečení máte poměrně volnější ruku. Můžete zvolit letní maxi šaty, decentní společenské šaty na svatbu či kombinaci sukně a halenky. Vyhnout byste se však měla honosným plesovým róbám a příliš zdobeným kouskům. Flitry a lesklé materiály jsou tedy krajně nevhodné. Platí pravidlo, že host by neměl zastínit nevěstu. Je to přeci jen její velký den, proto to respektujte a volte decentní pohodlné šaty, které nebudou poutat příliš pozornost.  Občas se může stát, že nevěsta uvede na pozvánku barevnou kombinaci. V takovém případě je vhodné, aby hosté volili svůj oděv v konkrétní barvě. Pokud chcete udělat nevěstě radost, zkuste jejímu přání vyhovět. Je to její velký den, proto nehleďte na to, zda se vám barva líbí či ne. Pokud však danou kombinaci neseženete, nedá se nic dělat. Zvolte raději šaty v nějaké tlumené barvě, která nebude příliš rušit.

1788

Dalším typem jsou svatby semi-formal a formal. Jedná se o větší honosnější svatby. Obřad bývá většinou v kostele. I zde platí pravidlo, nezastínit nevěstu. Pro tento typ svatby můžete sáhnout po šatech slavnostnějších. Klidně si můžete dovolit i dlouhé šaty, oblíbené jsou i slušivé kostýmky. Pokud je obřad v kostele, měly by mít ženy zakrytá ramena a sukně by měla sahat alespoň po kolena. Raději se tedy předem informujte, kde bude obřad probíhat.  Nechcete se přeci dopustit nepříjemného faux pas. Na formální svatbě se od hostů očekává elegantní oblečení a chování. Dejte si tedy na svém outfitu opravdu záležet.

Bílá je na svatbě tabu!

Na jakékoliv svatbě platí jedno nepsané pravidlo. A to, že bílá je tabu! Bílá barva je vyhrazena pouze pro nevěstu a svatební hosté by se ji měli pokud možno vyhnout. Pokud tedy nechcete na sebe poutat káravé pohledy, této barvě se raději vyhněte. Na svatbu se hodí téměř jakákoliv barva. Pokud se obřad koná dopoledne, volte světlejší barvy. Ideální je béžová, pudrová, světle modrá či žlutá. Pro odpolední či večerní obřad jsou skvělé tmavší barvy jako je fialová, vínová i černá. Barvu šatů volte podle svého vkusu a stylu, pouze tak se budete cítit pohodlně a sebevědomě. Jediné čemu byste se měla na svatbě vyhnout, jsou lesklé materiály a výrazné zvířecí motivy. Chcete působit elegantně a ne vyzývavě.

Zaostřeno na svědkyně a maminky

Hned po svatební dvojici je největší pozornost upřena na svědky a maminky svatebčanů. Jak se této role zhostit a působit důstojně a elegantně? Svědkyně bývá obvykle nejlepší kamarádkou nevěsty. Aktivně se účastní příprav svatby a moc dobře ví, jakou představu nevěsta má. Často se stává, že šaty pro svědkyni vybere přímo sama nevěsta. V takovém případě máte po starostech a s outfitem si nemusíte lámat hlavu. Že se vám vybrané společenské šaty nelíbí? Zkuste to s nevěstou probrat a uvidíte, že se dohodnete na nějakém kompromisu. Obecně platí, že svědkyně by měla stát po boku nevěsty a být vždy po ruce. Pokud tedy budete mít při výběru šatů volnou ruku, volte takové, které nebudou příliš poutat pozornost. Ideální je krémová barva či pastelové odstíny. Velmi pěkně působí, když jsou svědci sladěni. Například když má svědek kravatu v barvě šatů svědkyně. Tento detail dovede váš svatební outfit k dokonalosti.

Pro maminky svatebčanů je svatba velmi emotivní záležitostí. Je to událost, při které se jejich dítko stává oficiálně samostatným a dospělým. Většina maminek tento okamžik propláče a vzpomíná na něj po zbytek života. Jak si svatbu svých dětí užít opravdu naplno? Velmi podstatnou část hraje výběr šatů. Pro tento velký den by měly maminky zvolit elegantní šaty slušivého střihu, který skryje případné nedostatky postavy. Materiál volte nemačkavý a prodyšný, přece jen v šatech strávíte celý den a chcete působit svěže a upraveně za všech okolností. Co se barevného provedení týče, skvělou volbou jsou pastelové barvy, které nepůsobí nijak vyzývavě a hodí se i pro starší ženy. Šaty pro svatební matky by určitě neměly být bílé či černé. Tyto barvy se na svatbu prostě nehodí. Nejdůležitějším kritériem je pohodlí. Pouze v pohodlných šatech se budete cítit sebevědomě a uvolněně a prožijete nezapomenutelnou svatbu.